Aktualności

Austrotherm partnerem ogólnopolskiej akcji społecznej "Ocieplam dom i walczę ze smogiem"

Wystartowała ogólnopolska akcja społeczna "Ocieplam dom i walczę ze smogiem", która promuje ideę ocieplania domów w kontekście walki ze smogiem. Partnerem akcji jest firma Austrotherm a organizatorem, redakcja miesięcznika IZOLACJE. Na jej potrzeby uruchomiono stronę www.termomodernizacja.org. 

Do walki ze smogiem potrzebna jest wiedza. Niewiele osób widzi bezpośredni związek docieplania budynku z walką o czyste powietrze. Istnieje przekonanie, że tylko wymiana źródła ciepła jest wystarczającym rozwiązaniem w tym zakresie. Tymczasem termomodernizację budynku należy zacząć od ocieplenia. Dopiero wówczas należy dobrać odpowiedni system ogrzewania. Inna kolejność może przynieść odwrotny skutek.

Działania powadzone w ramach akcji społecznej "Ocieplam dom i walczę ze smogiem" mają uświadomić właścicielom domów jednorodzinnych, jakie korzyści niesie ze sobą dobrze przeprowadzona termomodernizacja. Należy pamiętać, że głównym emitentem trujących pyłów jest budownictwo jednorodzinne. W Polsce jest około 6 mln budynków z których blisko 80% to budynki jednorodzinne. Spośród nich ponad 70% jest ocieplona słabo lub wcale. Sprzyja to zwiększeniu emisji gazów i pyłów do atmosfery.

Oops, an error occurred! Code: 202405211753024d8abf3e

W walce ze smogiem potrzebne są zdecydowane działania. Tylko inicjatywy podejmowane na szeroką skalę mają szansę powodzenia. Na stronie internetowej akcji społecznej "Ocieplam dom i walczę ze smogiem"  www.termomodernizacja.org można znaleźć materiały edukacyjne dotyczące przeciwdziałaniu i negatywnych skutkach życia w smogu. W ramach akcji prowadzona jest również wysyłka ulotek i plakatów do mieszkańców gmin. Te z kolei będą informowały o najważniejszych aspektach związanych z ocieplaniem budynków i jego związku z walką ze smogiem, korzyściach związanych z termomodernizacją, finansowaniu tych prac i ulgach z tego wynikających. 

Zostały również podjęte działania informacyjne w środkach masowego przekazu. Ich odbiorcami są mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych gmin i osoby, które będą mogły ubiegać się o ulgę termomodernizacyjną, czyli odpis od podatku w wysokości 23% poniesionych nakładów np. na ocieplenie domu. 

Wsparcie akcji społecznej "Ocieplam dom i walczę ze smogiem" udzieliły Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO), Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu, MIWO - Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej, Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR "SIPUR" oraz redakcja magazynu "Ekspert Budowlany".

źródło: na podstawie mat. prasowych organizatora