Wiedza

Co nowego w sprytnych imitacjach desek?

Rdzeń profilu deskopodobnego wykonany jest z mocnego styropianu. Pozwala to na bardzo łatwą obróbkę, bez konieczności używania specjalistycznych narzędzi. Rdzeń pokrywa się specjalnie do tego celu skomponowaną masą, uzyskując na powierzchni deski wzory imitujące strukturę drewna w kilku rodzajach usłojeń. Tak wstępnie przygotowany element ma grubość 2cm, szerokość 12cm lub 16cm i długość 150cm. Następnie deski barwione są na odpowiedni odcień, spośród palety siedmiu kolorów. Na spodniej stronie uwidoczniony jest rowek, ułatwiający poprawną orientację deski na fasadzie. Co ważne z punktu widzenia trwałości, dolna krawędź profilu jest delikatnie ścięta, sprytnie tworząc punkt odcięcia wody spływającej po fasadzie.

Parametry imitacji desek robią wrażenie

Profil imitujący deskę produkuje się, pokrywając rdzeń homogeniczną masą szpachlową. Proporcje tej masy są opatentowane i zapewniają elastyczność profilu. Co ważne, gwarantują również to, że nie będzie on pękać pod wpływem naprężeń. Aby nie wygięły się podczas transportu i składowania powinny leżeć prosto. Jednak, gdy podczas dystrybucji lub przy nieodpowiednim przechowywaniu profile się zniekształcą, należy ułożyć je na płaskim podłożu w temperaturze przynajmniej 15o i ewentualnie obciążyć. Jeden metr kwadratowy elewacji wykonany z tego materiału (2x12x150 cm) waży zaledwie 5 kg.

Ważne!

Naturalna deska elewacyjna może powodować trudności:

 • wymaga specjalnej konstrukcji,rusztu drewnianego, metalowego lub systemowego,
 • aby wyeliminować z natury niekorzystne mostki termiczne czasem
 • należy stosować ruszt podwójny, a to zwiększa koszty,
 • niektóre konstrukcje wymagają dodatkowej wiatroizolacji,
 • ruszt trzeba dodatkowo zaimpregnować aby zwiększyć jego trwałość.

Montaż na fasadzie budynku jest banalny

Podłożem na które montujemy profile może być zarówno otynkowana ściana bez ocieplenia jak i wykonane docieplenie w metodzie ETICS, wykończone cienkowarstwowym tynkiem. Należy jednak zwrócić uwagę aby podłoże było suche wolne od słabo związanych fragmentów oraz oczyszczone z kurzu i tłuszczu. Najlepszy efekt mocowania profilu uzyskuje się poprzez naniesienie kleju na całą powierzchnię profilu. Elementy styropianowe są bardzo lekkie. Do ich montażu wystarczą zębata paca, piła, zwykły mineralny klej do styropianu, papier ścierny i masa szpachlowa.

Nowocześnie, dla indywidualisty

Na prezentowanym obiekcie, pokazującym obecne trendy w architekturze, można zauważyć zestawienie imitacji elementów drewnianych z prostą bryłą budynku. Elementy naśladujące drewno, wraz z układem okien oraz oszczędną kolorystyką, tworzą podział liniowy fasady. Warto również zaobserwować zachowanie odpowiednich proporcji powierzchni deskowanej i podziału kolorystyki do wielkości okien, czy powierzchni całkowitej elewacji.

Ważne!

Imitacje desek elewacyjnych pod wieloma względami użytkowymi przewyższają deski naturalne, ponieważ:

 • są odporne na szkodniki i mało wrażliwe na korozję biologiczną,
 • nie pojawiają się na nich zadry,
 • pęknięcia, wykwity, a ich powierzchnia jest bardziej jednolita,
 • nie wypaczają się,
 • nie skręcają się,
 • nie wymagają specjalnych konstrukcji do montażu,
 • są elastyczne, co ułatwia montażna zaokrąglonych fragmentach elewacji.

Bezpieczniej z imitacją deski

Jako jeden z nielicznych na rynku produktów ozdabiających fasady Austrotherm FPP Deska Elewacyjna posiada Aprobatę Techniczną ITB. Stwierdza ona przydatność stosowania imitacji desek jako elementów wykończeniowych ścian zewnętrznych budynków. Uzupełniająco, element został przebadany starzeniowo w zmiennych warunkach atmosferycznych na Politechnice Śląskiej, co potwierdziło jego wysoką jakość i odporność na niszczące warunki pogodowe.

luty, 2017