Eksperci radzą cz.1 | Austrotherm – Styropian dla wymagajacych

Dział Doradztwa technicznego odpowiada na najczęsciej zadawane pytania, dotyczące styropianu Austrotherm EPS Fassada Premium Reflex

1. Czym różnią się płyty Austrotherm EPS Fassada Premium REFLEX od innych szarych płyt styropianowych dostępnych na rynku?

Innowacyjność tego wyrobu polega na pokryciu jednej z płaszczyzn czołowych białą powłoką refleksyjną, dzięki której udało się znacznie zmniejszyć wrażliwość szarych płyt styropianowych na bezpośrednie oddziaływanie promieniowania słonecznego, ograniczając tym samym ich odkształcenia termiczne. Było to możliwe poprzez odpowiednie dobranie składu chemicznego farby refleksyjnej, która w swoim składzie zawiera między innymi dwutlenek tytanu obniżający absorpcję promieniowania widzialnego co z kolei wpływa na podniesienie współczynnika odbicia światła (HBW). Zastosowanie wspomnianej powłoki ułatwia aplikację szarych płyt szczególnie podczas dużej ekspozycji fasady budynku na promienie słońca. Powłoka REFLEX nie zwalnia jednak wykonawcy z przestrzegania reżimu aplikacyjnego systemu ETICS.

2. Czy płyty z powłoką REFLEX mają inne parametry cieplne i mechaniczne niż płyty Austrotherm EPS Fassada Premium?

Parametry deklarowane obu wyrobów są identyczne. Bazą do stworzenia płyt z powłoką REFLEX zostały właśnie szare płyty Austrotherm EPS Fassada Premium. Co ważne, oba produkty charakteryzują się najlepszym współczynnikem przewodzenia ciepła λD<0,031 [W/mK]. Tak korzystną wartość λ udało się uzyskać technologom dzięki zastosowaniu specjalnego surowca przy zachowaniu gęstości gotowego wyrobu, na poziomie  minimum  13,5 kg/m3. Produkt o tak wysokich parametrach cieplnych i mechanicznych pozwala zredukować grubość styropianu nawet o 30% w stosunku do zwykłych białych płyt styropianowych dostępnych na rynku.

3. Jaki klej należy stosować do montażu płyt Austrotherm EPS Fassada Premium REFLEX w systemie ETICS?

Do mocowania takich płyt stosuje się najczęściej kleje mineralne oraz niskoprężne piany poliuretanowe. W ofercie producentów chemii budowlanej możemy znaleźć szereg produktów dedykowanych styropianom. Wielu z nich stworzyło odrębną grupę produktową, przeznaczoną do uzytku z szarymi płytami styropianowymi. Warto pamiętać, aby wybierany przez nas rodzaj kleju był zgodny z zaleceniami systemodawcy co do zestawu produktów przeznaczonych do wykonania ociepleń ścian zewnętrznych w systemie ETICS.

grudzień, 2016