Wiedza

Jakim styropianem ocieplić dom, białym czy szarym?

Przejeżdżając ulicami polskich miast obserwujemy wykonawców ocieplających bloki z wielkiej płyty lub budynki jednorodzinne. Zwracamy uwagę na kolor styropianu mocowany do ściany. Niektóre płyty styropianu są białe, inne szare a czasem widzimy białe w szare plamki. Który ze styropianów jest najlepszy? Jaka jest między nimi różnica?

Szary styropian jest "cieplejszy"

Szary styropian różni się od białego jedną ważną cechą. Do jego wytworzenia używa się związków poprawiających walory termoizolacyjne, np. grafit, sadzę czy związki aluminium. Dzięki takiej, wydawać by się mogło, niewielkiej zmianie w mieszance surowca, potrafią one jednak osiągać współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,031 W/mK - nieosiągalny dla białych płyt. To naprawdę znacząca poprawa walorów termoizolacyjnych. W praktyce skutkuje redukcją grubości płyty przy zachowaniu tych samych parametrów termoizolacyjnych w stosunku do białego, klasycznego styropianu.

Biały styropian wybacza więcej błędów

Biały styropian może uzyskać współczynnik przewodzenia ciepła w granicach 0,035 W/mK. Osiągnięcie takich samych walorów termoizolacyjnych ściany jak w przypadku szarego wymaga zastosowania grubszej warstwy klasycznego EPS. To wprost przekłada się na grubsze ościeża okien, szerszy dach, wyższe wydatki na prace wykończeniowe (np. szersze obróbki blacharskie, parapety, ilość kleju, siatki, tynku etc.).

Jest jednak jeden powód dla którego, można używać białego styropianu - jest po prostu łatwiejszy w użyciu. Wybacza błędy w montażu. Biały styropian lepiej odbija słońce niż szary. Dzięki temu jego powierzchnia nie robi się tak ciepła w upalne dni. Między innymi przy stosowaniu osłon na rusztowania ocieplenie ściany grafitową odmianą EPS nie stanowi problemu.

Styropian w ciemne plamki

Niektórzy wykonawcy twierdzą, że białe styropiany z szarymi wtrąceniami są w jakiś sposób lepsze od innych. Powiedzieć można, że to miejska legenda, jakich wiele, bo szare piegi na płytach pochodzą po prostu z maszyny do produkcji styropianu, która nie została wyczyszczona po zmianie koloru surowca.

Szary czy biały? Który styropian warto wybrać?

Biały styropian kusi niższą ceną oraz tym, że wybacza więcej błędów wykonawczych. Jednak aby uzyskać większy opór cieplny ściany (im więszy opór tym przegroda jest lepszym izolatorem) należy użyć grubszej warstwy styropianu.

Jeśli zależy nam aby nasz dom spełniał najwyższe standardy termoizolacji albo był ocieplony cieńszą warstwą styropianu należy przypatrzyć się szarym odmianom takim jak Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM REFLEXD≤0,031 W/mK), Austrotherm EPS FASSADA PREMIUMD≤0,031 W/mK) czy Austrotherm EPS FASSADA THERMAD≤0,033 W/mK).

W doborze typu oraz grubości styropianu bezpłatnie pomaga Dział Techniczny firmy Austrotherm.