Wiedza

Czy ocieplać białym, czy może grafitowym styropianem?

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Z artykułu dowiesz się jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia domu styropianem lepiej zastosować ten tradycyjny biały, czy może grafitowy.

Styropian to najczęściej spotykany na polskich budowach materiał izolacyjny. Jest uniwersalny, bo można nim ocieplić wszystkie elementy domu, od fundamentów, poprzez ściany zewnętrzne, poddasza i dachy. Ocieplanie domu styropianem nie jest technicznie trudne, jednak wymaga wiedzy, doświadczenia i dokładności. Prace ociepleniowe mają bowiem znaczący wpływ na wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przegród, zwłaszcza że od 2021 roku wszystkie nowe budynki są wznoszone w standardzie budynku o niskim zapotrzebowaniu na energię. Warto również wspomnieć, że odpowiednio dobrany styropian ma kolosalny wpływ na komfort użytkowania budynku, nie tylko zimą, ale i latem, wpływa też na koszty jego utrzymania.

Ściany domu warto ocieplić styropianem o lepszym współczynniku przewodzenia ciepła

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiał się w ofercie producentów tani biały styropian. Często spełniał on jedynie graniczne wymagania dla danego zastosowania. To płyty styropianowe, do ocieplenia ścian w systemie ETICS, o deklarowanym współczynniku przewodzenia ciepła λD≤0,045 W/mK. Klienci sugerując się często niską ceną za m3, wpadali w pewnego rodzaju pułapkę, nie zdając sobie sprawy, że przy tak słabych parametrach izolacyjnych tego rodzaju płyt, należy zastosować większą grubość, by uzyskać odpowiednią izolacyjność całej ściany.

Zdecydowanie częściej jednak widzi się styropian o wiele, wiele lepszy, charakteryzujący się bardzo dobrym parametrem λD na poziomie 0,031 do 0,033 W/mK.

Tak świetne parametry izolacyjne osiąga styropian grafitowy. Dlatego na pytanie, dlaczego do ocieplenia domu styropianem warto wybrać ten szary, odpowiedź nasuwa się sama

Trzeba też dodać, że szary styropian (np. Austrotherm EPS 031 FASSADA PREMIUM) sprawdza się wszędzie tam, gdzie zależy nam na najlepszych parametrach termoizolacyjnych przegrody, przy możliwie najmniejszej jej grubości. Szary styropian – w porównaniu do białych płyt EPS – pozwala zredukować grubość warstwy termoizolacyjnej nawet o 30%. Cieńszy styropian jest łatwiejszy w montażu, stolarka okienna może być osadzona płycej, a przez to i wnętrza są lepiej doświetlone.

Szary styropian oznacza też cieńszą warstwę termoizolacji i całej przegrody

Szara płyta styropianowa ma zdecydowanie lepszą (czyli niższą) wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ niż standardowa biała płyta styropianowa. Zestawiając ten parametr z grubością płyty, otrzymujemy opór cieplny warstwy izolacji, który jest najbliższy określeniu „cieplejszy”. Przekładając to na budowlaną rzeczywistość, porównując szarą płytę o λD≤0,031 W/mK z białą płytą styropianową o λD≤0,045 W/mK o tych samych grubościach, tą „cieplejszą”, czyli o zdecydowanie większym oporze cieplnym będzie płyta szara. W powyższym zestawieniu, przy różnicy grubości termoizolacji, sięgającej niejednokrotnie nawet 8 cm, zastosowanie szarych płyt pozwoli na zredukowanie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku tak samo jak płyta biała.

Świadomość tego jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami płyt styropianowych, pozwala uniknąć rozczarowania przy podsumowaniu inwestycji związanej z ociepleniem ścian zewnętrznych. W opisanym poniżej przykładzie można zobaczyć to, czego często klient indywidualny nie dostrzega sugerując się jedynie niską ceną 1 m3 styropianu.

Przykład: 

Wyobraźmy sobie standardowy budynek jednorodzinny, gdzie mają być ocieplone ściany zewnętrzne o łącznej powierzchni 250 m2. 
Z obliczeń mających na uwadze zapewnić zgodną z wymaganiami izolacyjność termiczną tych ścian, wynika że powinien być zastosowany materiał termoizolacyjny o oporze cieplnym nie gorszym niż 5,80 m2K/W. W poniższej tabeli wykazano zestawienie tych dwóch omawianych rodzajów płyt styropianowych:
 

Jak widać z powyższej tabeli, na koszty realizacji izolacji ścian budynku, należy patrzeć z perspektywy całego przedsięwzięcia, a nie z punktu widzenia ceny 1 m3 styropianu. W powyższym zestawieniu wykazano różnice jedynie kosztów zakupu dwóch różnych styropianów. Nie uwzględniono tu wyższych kosztów transportu większej ilości styropianu o gorszych parametrach oraz nie uwzględniono kosztów pozostałych elementów ocieplenia (obróbek blacharskich, większych parapetów itp.) w przypadku zdecydowanie grubszych białych płyt styropianowych. 

Zdecydowanie szary styropian należy stosować wszędzie tam, gdzie zależy nam na najlepszych parametrach termoizolacyjnych przegrody przy możliwie najmniejszej jej grubości. 

Styropian szary jest lepszy od białego styropianu dzięki lepszemu współczynnikowi przewodzenia ciepła (lambda), który wynosi od 0,031 do 0,033 w porównaniu do lambdy na poziomie 0,037 - 0,042 dla białego styropianu. Dlatego też styropian grafitowy jest często stosowany w budownictwie energooszczędnym i zeroenergetycznym. Jest też zawsze używany wszędzie tam, gdzie wymagany jest wysoki opór cieplny przy niewielkiej grubości izolacji. Styropian grafitowy pozwala na zredukowanie grubości nawet o 30%. W ostatnich latach staje się popularną termoizolacją ścian zewnętrznych i podłóg na gruncie ze względu na wysokie walory termoizolacyjne i coraz atrakcyjniejszą cenę.