Austrotherm partnerem projektów edukacyjnych MDSM

Austrotherm od lat wspiera różne zrzeszenia oraz instytucje. Firma angażuje się nie tylko w branżowe projekty, lecz także w wydarzenia o charakterze lokalnym. Wspieramy między innymi projekty sportowe, stowarzyszenia non-profit oraz imprezy kulturalno-edukacyjne.

W minionym roku firma Austrotherm objęła patronat nad wydarzeniami organizowanymi przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Był to rok szczególny dla organizatorów z uwagi na przypadający jubileusz 35-lecia. Pomimo trwającej pandemii udało się zrealizować wiele interesujących wydarzeń. W formule online odbyły się projekty edukacyjne dla młodzieży oraz rozmowy ze Świadkami historii. Natomiast w formie tradycyjnych spotkań udało się zorganizować mający swoją wieloletnią tradycję Krakowski Salon Poezji.

W pierwszej połowie roku Dom Spotkań zorganizował wystawę emalii artystycznej w ramach projektu „Pamięć”. Do udziału w wystawie zaproszono wybitnych twórców tej techniki z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Niemiec. W drugiej połowie roku natomiast odbyła się Alternatywna Scena MDSM. Jest to propozycja dla wszystkich, którzy potrzebują choć na chwilę uciec od komercyjnej rozrywki i poszukują nowych obszarów kultury. Projekt realizowany przez MDSM od 2012 roku każdorazowo składa się z „Przystanku Teatr”, podczas którego prezentowane są alternatywne formy teatralne, „Anty-Salonu Poezji” – przystani dla awangardowych mistrzów słowa oraz off-owych koncertów w ramach „Niszowego Studia Dźwięku”. W drugim półroczu nie zabrakło również wydarzeń towarzyszących obchodom jubileuszu 35-lecia istnienia Domu Spotkań.

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu powstał w 1986 roku dzięki zaangażowaniu wielu ludzi w proces polsko-niemieckiego pojednania i w dialog chrześcijańsko-żydowski. Dom jest placówką kształceniową, a jego praca pedagogiczna opiera się na trzech założeniach: Auschwitz był zbyt bolesną lekcją dla człowieka i ludzkości, by można ją zapomnieć, z historii można się uczyć i wyciągać wnioski na przyszłość, niewiedza i nieznajomość siebie nawzajem są podstawą lęków, uprzedzeń i wrogości pomiędzy ludźmi. MDSM jest miejscem przełamywania barier i wzajemnych uprzedzeń, miejscem refleksji i dialogu, ale także zabawy i odpoczynku.