Wiedza

Porady dociepleniowe #9

Poprawny montaż deski elewacyjnej Austrotherm FPP

W cyklu "Porady dociepleniowe Austrotherm" prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania z zakresu dociepleń. Oto kolejne z nich:

Pytanie: Na wizualizacji domu mam deski elewacyjne w postaci wstawek w płaszczyźnie tynku. Państwa styropianowa deska bardzo dobrze imituje prawdziwe deski drewniane, ale jest na rdzeniu styropianowym, co powoduje, że będzie wystawać poza płaszczyznę elewacji. Czy Państwa deska musi być wpuszczona w elewację tak aby stanowiła jednolitą płaszczyznę z tynkiem?

Deska Austrotherm FPP może być zamontowana w taki sposób, że jej powierzchnia będzie stanowiła jednolitą płaszczyznę z powierzchnią tynku, ale takie rozwiązanie nie jest zalecane. Dlatego, że przy takim sposobie montażu i zastosowaniu desek jako wstawki w tynku, na otwartej przestrzeni elewacji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że podczas opadów deszczu pojawią się strugi wody spływające po powierzchni desek. Może to spowodować powstawanie zacieków na tynku poniżej deski. Sposób montażu oraz odpowiednia budowa Deski Austrotherm FPP zapobiegają takim niekorzystnym zjawiskom. Zalecany sposób montażu przedstawiony jest na poniższym rysunku.

Deska Austrotherm FPP ma w swojej budowie kapinos – miejsce odcięcia wody poza elewacje oraz odpowiednie skosy boków, które powodują spływ wody.  Jej grubość pozwala na taką konstrukcję a zarazem wiernie imituje deskę drewnianą pod względem wymiarów. Należy pamiętać o przestrzeganiu poprawności prac wykonawczych, zgodnie z instrukcją montażu deski elewacyjnej Austrotherm FPP. Instrukcja montażu dołączana jest do każdego opakowania oraz można ją pobrać z naszej strony internetowej.

Z chęcią odpowiemy na twoje pytanie techniczny@austrotherm.pl