Gęstość styropianu ma znaczenie | Austrotherm – Styropian dla wymagajacych

Ocieplamy budynki po to, żeby zużywać mniej ciepła, przez co znacząco obniżamy rachunki za ogrzewanie oraz chronimy środowisko naturalne. Stojąc w obliczu ciągłych wzrostów cen energii, warto zastanowić się nad właściwym doborem materiału izolacyjnego. 

Czy na pewno zaoszczędzimy, jeśli do inwestycji wykorzystamy tańsze materiały ociepleniowe?

 O właściwościach termoizolacyjnych płyt styropianowych informuje nas deklarowana przez producenta wartość współczynnika lambda, czyli parametru określającego przewodnictwo cieplne. Na rynku dostępne są produkty o lambdzie mieszczącej się w przedziale od 0,031 do 0,045 W/m·K. Im wartość współczynnika lambda jest niższa (bliższa zeru), tym izolacyjność produktu jest lepsza.

Obecnie najlepszym dostępnym na rynku rozwiązaniem są grafitowe płyty styropianowe, w tym Austrotherm EPS Fassada Premium o współczynniku lambda na poziomie 0,031 W/mK. StyropianAustrotherm Premium to materiał nowej generacji niebarwiony, który daje gwarancję szybkiego zwrotu poniesionych wydatków na ogrzewanie.

Często zakup szarych płyt styropianowych staje pod znakiem zapytania z uwagi na wyższą cenę w stosunku do standardowych białych płyt styropianowych. Przy zakupie styropianu warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na cenę produktu, ale przede wszystkim na korzyści wynikające z eksploatacji jakościowo lepszego materiału. 

Prawdziwe oszczędności powstają nie w momencie zakupu, lecz podczas użytkowania obiektu, bo wydatek na zakup płyt styropianowych to zaledwie 2% całkowitych kosztów budowy domu!

Ponadto, stosując szare płyty styropianowe, można zachować wysokie właściwości izolacyjne przy istotnej redukcji grubości płyty. A to daje możliwość uzyskania dodatkowych oszczędności na etapie zakupu pozostałych materiałów, niezbędnych do wykonania izolacji ściany.

A co z gęstością?

 Niezależnie od tego, czy inwestor spotka się na rynku z ofertą płyt styropianowych w kolorze białym, w kropki lub też szarych, zasadnicze znaczenie ma gęstość. Wykres pokazuje ścisłe powiązanie współczynnika przewodzenia ciepła z gęstością.

Na wykresie widać wyraźnie, że deklarowanie niskiej wartości współczynnika lambda przy niskich gęstościach powinno budzić wiele wątpliwości u inwestora. Ponadto należy zwrócić uwagę, że w momencie obniżenia gęstości wyrobu, pogarszają się również parametry mechaniczne (wytrzymałościowe), które są również ściśle powiązane z gęstością.

Jak sprawdzić, czy płyty styropianowe (białe, w kropki) spełniają deklarowane parametry?

Wagę paczki należy podzielić przez jej objętość (przeważnie 0,3 m). Otrzymany wynik oznacza gęstość . Następnie należy sprawdzić na opakowaniu deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λ. Wynik tego rachunku należy porównac z minimalna wagą danej odmiany styropianu wskazaną w tabeli:

Na przykład gdyby się okazało, że współczynnik ten deklarowany jest na poziomie 0,040 W/m·K, a gęstość jest mniejsza niż 12,5 kg powinniśmy nabrać podejrzeń, czy nie staniemy się ofiarami oszustwa.

Producent powinien deklarować współczynnik λ, ale nie musi deklarować gęstości. Stąd tak wiele płyt na rynku, które nie spełniają deklarowanych parametrów. Warto więc zadbać o swój interes i nie dać się oszukać!