Styczniowa odsłona akcji ONKOPOWIEDZIALNI

W dniach 24-30 stycznia obchodzimy Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy, którego celem jest zwrócenie uwagi na wciąż wysoką zachorowalność na ten typ nowotworu.

W Europie rak szyjki macicy - wśród nowotworów kobiecych -  zajmuje 9 miejsce pod względem zachorowalności. Z szacunków za rok 2020 wskazanych w raporcie „Nowotwory złośliwe w Polsce” wynika, że zachorowalność na raka szyjki macicy dotyczyła 2,4 tys. kobiet. Kluczowa jest profilaktyka. Proste badanie cytologiczne jest praktycznie bezbolesne, a umożliwia wczesne wykrycie nowotworu, czyli w fazie przedinwazyjnej i podjęcie skutecznej terapii, co pozwala w większości przypadków na całkowite wyleczenie.

W ramach akcji ONKOODPOWIEDZIALNI poświęconej właśnie rakowi szyjki macicy Organizatorzy zaplanowali:  

  • Spotkanie LIVE, które odbędzie się w dniu 26 stycznia o godz. 19.30 w którym nie zabraknie informacji na temat jak zapobiegać rakowi szyjki macicy, jak go leczyć oraz o nowych terapiach nowotworów ginekologicznych (w tym programie bezpłatnych zabiegów z wykorzystaniem robota da Vinci dla pacjentek dotkniętych rakiem szyjki macicy i trzonu macicy). W spotkaniu na żywo udział wezmą mgr Adrianna Sobol z Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej oraz dr. n. med. Maciej Olszewski – specjalista chirurgii onkologicznej, certyfikowany operator robota da Vinci. Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1058452705010321
  • Bezpłatne badania cytologiczne na terenie Krakowa, które realizowane będą w Szpitalu na Klinach, ul. Kostrzewskiego 47 w dniu 20 stycznia w godz. 8.00  - 15.00. Badania wykonywane są po wcześniejszej rejestracji pod numerem telefonu 12 267 40 64 (ilość miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń)
  • Ciekawe artykuły na temat raka szyjki macicy