Eksperyment "Czy naprawdę dobrze jest ocieplić dom?"

Coraz więcej budynków poddaje się termoizolacji, która zapobiega utracie cennej energii cieplnej. Pozwala to zmniejszyć, rosnące z roku na rok, koszty związane z ogrzewaniem i klimatyzacją. Postanowiliśmy przeprowadzić eksperyment aby przekonać się jak zachowuje się termoizolacja w skrajnych warunkach.

Zobacz przygotowany przez nas film:

Zaakceptuj pliki cookie, aby móc oglądać nasze filmy

Szary styropian jest skutecznym i popularnym izolatorem

Ogromną popularnością cieszą się szare styropiany, o współczynniku przewodzenia ciepła na poziomie 0,031-0,033 W/mK. Szary styropian charakteryzuje się dużo lepszymi parametrami termoizolacyjnymi niż tradycyjny i pozwala obniżyć grubość warstwy izolacyjnej o ponad 30% w stosunku do białych styropianów, o wyższej lambdzie. Dzięki zastosowaniu wysokiego wsadu surowcowego na poziomie min. 13,5 km/m3 (przy lambdzie 0,031 W/mK), także ich parametry wytrzymałościowe są wyższe w stosunku do lżejszych, białych i kropkowanych styropianów dużo niższej jakości.

Ocieplając styropianem chronisz środowisko

To, co wytwarzają urządzenia grzewcze trafia wprost do atmosfery i wpływa na klimat nie tylko w naszym bezpośrednim otoczeniu, lecz również na całym świecie. Efekt cieplarniany może mieć różnorakie skutki. Powoduje huragany, trąby powietrzne, gwałtowne oberwania chmur. Wszystkie te zjawiska mają bezpośredni wpływ na Polskę, na naszą gospodarkę, rolnictwo, jak również na transport i zaopatrzenie w energię. Najważniejszą rolę w tym niszczycielskim mechanizmie odgrywa dwutlenek węgla, w skrócie CO2. To on w dużej mierze odpowiada za zjawisko, zwane powszechnie efektem cieplarnianym. Jedną z metod, zmierzającą do jego spowolnienia, jest efektywna termoizolacja. Zastosowanie odpowiedniego styropianu, o doskonałych parametrach termoizolacyjnych prowadzi do mniejszego zużycia materiałów opałowych w naszych domach, a przez to do ograniczenia wydzielania CO2 do atmosfery.

Styropian produkuje się w bezpieczny sposób

Ocieplanie styropianem w dużej mierze przyczynia się do oszczędności kosztownej energii w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. Również w samym procesie jego produkcji zużywa się niewiele energii. To pośrednio przekłada się na mniejszą emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Co ważne, produkcja styropianu nie niszczy warstwy ozonowej, ponieważ na żadnym jej etapie nie używa się trwałych związków chemicznych. Używa się jedynie pentanu. Styropian jest zatem całkowicie neutralny dla środowiska i bezpieczny dla zdrowia. Praca z nim jest łatwa i przyjemna. Z uwagi na swój neutralny charakter, styropian stosowany jest nie tylko w budownictwie, lecz również jako materiał ochronny wielu artykułów, np. żywności, artykułów gospodarstwa domowego itp.

Styropian pozwala oszczędzić pieniądze, energię i emisję CO2

Powietrze jest jednym z naszych najcenniejszych dóbr. Przekonują się o tym każdego dnia mieszkańcy wielu większych i mniejszych miast w Polsce. Normy zanieczyszczenia powietrza ulegają tam znacznemu przekroczeniu. Należy więc robić wszystko, aby odciążyć środowisko naturalne i zredukować do minimum działanie szkodliwych gazów i innych zanieczyszczeń. Efektowna termoizolacja to niewątpliwie jedna z dróg do sukcesu. Przy jej udziale oszczędzamy pieniądze, energię i ograniczamy emisję dwutlenku węgla. Reasumując: nie wytworzymy na ziemi żadnego innego tworzywa sztucznego, które będzie mogło w odpowiednich rękach oddziaływać równie pozytywnie na środowisko naturalne co styropian.

Efektywna izolacja termiczna ze styropianu jest w stanie znacząco obniżyć zapotrzebowanie energetyczne budynku. Dobrze zaizolowany dom wolniej nagrzewa się latem i wychładza zimą. Eksperci twierdzą, że dzięki przemyślanym decyzjom i właściwym doborze styropianu można zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet do 80% kosztów. Na zastosowaniu termoizolacji skorzysta zarówno środowisko, jak i nasz domowy budżet.